• 21.07.2020

Lisabon je presne taký, aký si ho želáte

Lisabon je veľký. Lisabon je nenapodobniteľný. Lisabon je nezabudnuteľný. Lisabon je presne taký, aký si ho želáte: hlavné mesto Portugalska ponúka všetko a pre každého niečo. Stačí si vybrať, čo je vášmu srdcu blízke, a my pre vás namixujeme koktail presne podľa vašej chuti.

Lisabon je presne taký, aký si ho želáte

Na Lisabon nezabudnete 

Nezameniteľná atmosféra ulíc s farebnými obkladačkami, jedinečnými vzormi a historickými dverami dostane milovníkov detailu a rozmanitosti. Ak zbožňujete výhľady – pri pohári vína, alebo západe slnka – Lisabon sa len tak hemží miestami, kde si ich môžete užiť – miestni ich volajú „miradouros“. Kapitola Portugalska je balzamom pre dušu milovníkov histórie: napríklad Torre de Belém na pobreží Atlantiku ako spomienka na doby námorných objavov.

Ak máte radi alternatívne miesta, je tu pre vás celá štvrť: LX Factory, industriálna časť Lisabonu zmenená na raj moderného umenia, dizajnových obchodov, príjemných podnikov. Fascinujúce je tiež sledovať staré, žlté – niekedy i posprejované – električky, ako fučia cestou do strmého svahu. Ešte krajšie je, že sa nimi môžete aj povoziť.

Samostatnou kapitolou je ochutnávanie Lisabonu. Portugalské vína, špičková kuchyňa, ale aj jednoduché, no o to lepšie snacky k tomuto božskému nápoju, letné terasy, vínne pivnice, luxusné reštaurácie i podniky s magickými výhľadmi. Nič nie je lepším liekom na unavené nohy ako takéto doplnenie energie – už teraz sa je dobré pripraviť, že v Lisabone na vás čaká časté chodenie do kopca.

Urobte si výlet do Sintry 

Približne 40 minút cesty autom od Lisabonu je mestečko Sintra. Jeho palácové komplexy pripomínajú skôr architektúru z Gaudího bláznivého sna, keď sem však prídete, zistíte, že sú skutočné. A hlavne krásne.

Ak vás v Portugalsku prepadne horúce leto, toto miesto si budete užívať – súčasťou sú aj nekonečné palácové záhrady, kde sa hravo ukryjete v zeleni pred slnečnými lúčmi i ostatnými turistami. Túlať sa chodníčkami prináša aj prekvapenia: naraziť môžete na stajne s koňmi, na veľkorysé skleníky, ale aj jedinečné výhľady na signifikantný palác Pena.

 

Zo Sintry je to len na skok do Cabo da Roca

Najzápadnejší bod v Európe – to je Cabo da Roca. Majestátne útesy, maják, nekonečný horizont Atlantiku, čarovné výhľady a neutíchajúci slaný – a takmer vždy studený – vietor. Samotným zážitkom môže byť aj cesta zo Sintry k týmto veľkolepým skalám: prejdete kľukatými cestičkami, spoznáte portugalský vidiek a život rázom bude chutiť akosi lepšie.

Vínna lahôdka v Casal sta. Maria

Len 2 kilometre od Cabo da Roca, v historickom regióne Colares, na svahoch kopcov Sintry leží vinárstvo Casal Sta. Maria. Hoci tu bola produkcia vína pozastavená začiatkom 20. storočia, po 100 rokoch toto miesto opäť ožilo. Na pomoc si zavolali špičkových odborníkov, spoločne študovali pôdu i klimatické podmienky – studený atlantický vietor je skutočne špecifickým prvkom –, aby tu mohli vinárstvu vrátiť zašlú slávu. A podarilo sa.

V Casal sta. Maria sa sústredia hlavne na biele a červené víno v tradičnom portugalskom poňatí: kvalita nad kvantitou. Ochutnať tu môžete typicky portugalské odrody Malvasia de Colares and Arinto, nechýbajú však ani klasiky, ako Chardonnay, Sauvignon Blanc či Riesling. O to väčšiu radosť máme z úspechov tejto usadlosti, pretože s vinárstvom Casal sta. Maria intenzívne spolupracujeme.

Láka vás urobiť si podobný výlet s vínnou lahôdkou v podobe privátne degustácie na záver? Dajte nám vedieť a radi vám pripravíme nezabudnuteľný zážitok v Portugalsku na mieru.